-
Poziom A1
Wiek
10-13 lat (16-25 osób w grupie) grupa podstawowa
Wymagania
Oczekiwana jest umiejętność płynnego czytania i swobodnego pisania w języku polskim, oraz znajomość podstaw gramatyki języka polskiego na odpowiednim poziomie szkolnym.
SPRAWDZIAN – rozmowa kwalifikacyjna w języku polskim n/t motywacji do nauki języka niemieckiego, skojarzeń związanych z Niemcami i Austrią oraz posiadanej wiedzy ogólnej (np. znane miasta, sławne postaci)Zagadnienia ogólne, zamierzone efekty
- Zakres materiału leksykalno-gramatycznego zawartego w podręczniku „Das ist Deutsch! Kompakt (1)” oraz tematy okazjonalne.
- Zdobycie podstawowych informacji o krajach niemieckojęzycznych (elementy geografii, kultury, zwyczajów i życia codziennego).
- Rozwijanie wszystkich sprawności językowych na poziomie podstawowym.
- Podstawowe zagadnienia gramatyczne:
- czas teraźniejszy,
- zdania oznajmujące i pytające, przeczenia,
- rodzajniki, zaimki osobowe i dzierżawcze.
EfektyUczestnik opanował podstawowe słownictwo i struktury gramatyczne oraz umiejętność wypowiadania się w prosty sposób na tematy związane z najbliższym otoczeniem (rodzina, szkoła, przyjaciele, zainteresowania, czas wolny, plan dnia).
-
Poziom A1/A2
Wiek
12 - 16 lat (16-25 osób w grupie) grupa średniozaawansowana
Wymagania
Znajomość podstawowych struktur gramatyczno-leksykalnych na poziomie A1 (na podstawie „Das ist Deutsch! Kompakt (1)”
SPRAWDZIAN - Test pisemny : Krótkie odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące uczestnika i jego otoczenia (rodzina, szkoła, przyjaciele, dzień powszedni, czas wolny). Czas teraźniejszyZagadnienia ogólne, zamierzone efekty
- Utrwalanie podstawowych struktur gramatycznych i leksykalnych na poziomie A1 (zakres materiału podręcznika „Das ist Deutsch! Kompakt (2)” i tematy okazjonalne.
- Opanowanie umiejętności relacjonowania wydarzeń z przeszłości.
- Opanowanie nowych struktur gramatycznych m.in.:
- o czasy przeszłe Perfekt i Präteritum (wybrane czasowniki),
- o zdania złożone współrzędnie i podrzędnie,
- o stopniowanie przymiotników i przysłówków,
- o czasowniki zwrotne; tryb rozkazujący,
- o przyimki z celownikiem i biernikiem.
- Dalsze poznawanie krajów niemieckojęzycznych
EfektyUczestnik potrafi formułować wypowiedzi na temat zdrowia, sportu, zwierząt domowych, swojego domu i obowiązków. Umie opisywać i porównywać osoby. Relacjonuje wydarzenia z przeszłości (z użyciem czasu przeszłego PERFEKT). Zasięga i udziela informacji na ulicy.
-
Poziom A2+
Wiek
13-17 lat (16-25 osób w grupie) grupa zaawansowana
Wymagania
Sprawdziany:
Znajomość podstawowych struktur gramatyczno-leksykalnych na poziomie A1/A2 ( „Das ist Deutsch! Kompakt (2)”)
SPRAWDZIAN – test pisemny Odpowiedzi na krótkie pytania w czasie teraźniejszym i przeszłym Perfekt.Zagadnienia ogólne, zamierzone efekty
- Utrwalanie podstawowych struktur gramatycznych i leksykalnych na poziomie A1/A2. (zakres podręcznika „Das ist Deutsch! Kompakt (3)” oraz tematy okazjonalne).
- Poszerzanie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych .
- Opanowanie nowych struktur gramatycznych m.in.:deklinacja przymiotnika,zdania złożone podrzędnie, czas przeszły Präteritum, czas przyszły Futur I.
EfektyUczestnik potrafi opisać osobę i wyrażać opinie, formułować wypowiedzi na temat zainteresowań kulturalnych młodzieży, wycieczek szkolnych, sposobów komunikowania się. Potrafi relacjonować wydarzenia z przeszłości w rozmowie ( w czasie przeszłym Perfekt) oraz opisywać fakty z przeszłości w formie tekstu( w czasie przeszłym Präteritum) . Informuje o planach z użyciem czasu przyszłego.